Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2022

Już ponad dekadę skansen w Zubrzycy Górnej u podnóża Babiej Góry gości miłośników muzyki, malowniczych wnętrz i babiogórskiej przyrody. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej powstał by cieszyć się muzyką na łonie natury.

Tego lata już po raz 14 wnętrza kościoła Matki Bożej Śnieżnej ożyją przy dźwiękach muzyki kameralnej. W 3 niedzielne popołudnia rozbrzmiewać będą utwory na różne składy – od duetów, poprzez tria, kwartety i kwintety smyczkowe, aż po małą orkiestrę.

Koncert „Młody Wirtuoz”
 
 

Niedziela, 31.lipca – godz.16
Festiwal otworzy koncert „Młody Wirtuoz” w wykonaniu uczestników warsztatów skrzypcowych „Babiogórskie Eksploracje Wiolinistyczne”. Młodzi muzycy wykonają arcydzieła muzyki klasycznej w aranżacjach na zespoły fletów, skrzypiec, altówek, wiolonczel z towarzyszeniem fortepianu. Wieczór zakończy występ 40-osobowej orkiestry.

Koncert – „Co nam w duszy gra” – Lex-Family-Ensemble
 

Niedziela, 7.sierpnia – godz.18
Koncert w wykonaniu rodzinnego zespołu Leksyckich – Lex-Family-Ensemble wypełnia muzyka, odzwierciedlająca charakter i osobowość wykonawców. Każdy z muzyków ma okazję pokazać swój instrument w partii solowej przy jednoczesnym towarzyszeniu pozostałym członkom grupy. Instrumentarium zespołowe tworzą – obok skrzypiec i altówki – flet i wiolonczela. Podporą harmoniczna zespołu jest kontrabasista Michał Skiba, towarzyszący rodzinie od początku istnienia zespołu. Na program koncertu złożą się utwory trzech epok: baroku, klasycyzmu i romantyzmu oraz przeboje muzyki filmowej.

Koncert – „Po górach, dolinach…” – Magdalena Barylak - sopran

Niedziela, 14.sierpnia – godz.17

Festiwal zwieńczy koncert wokalny w wykonaniu Magdaleny Barylak – solistki Opery Krakowskiej – z towarzyszeniem Zespołu Instrumentalnego pod kierownictwem Krzysztofa Leksyckiego.

Pieśni Maryjne – znane z liturgii kościelnej – nabierają nowego wyrazu w odsłonie festiwalowej. Ich zróżnicowany charakter nawiązuje do tradycji kultu maryjnego w Polsce. Program zawiera różnorodne pieśni maryjne: począwszy od piosenki oazowej, poprzez tradycyjne pieśni „majówkowe”, aż po kulminację w postaci majestatycznej pieśni „Z dawna Polski tyś Królowo” – spopularyzowanej m.in. w Legionach Piłsudskiego.

Krystaliczny sopran solistki oraz oryginalna aranżacja instrumentalna, autorstwa dyrektora Festiwalu tworzą spokojny i refleksyjny nastrój wieczoru.

“Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kulktury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19.listopada 2009 r. o grach hazardowych.”