Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2021

Mozart w skansenie, muzyka dworu królewskiego Jagiellonów oraz najlepsza polska i europejska muzyka kameralna – tak w skrócie zapowiada się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej, który potrwa od 25 lipca do 8 sierpnia w Zubrzycy Górnej.

 

A wszystko to w malowniczej scenerii i zabytkowych wnętrzach kościoła na terenie Orawskiego Parku Etnograficznego. Wystąpią znakomite zespoły m.in. Contra-Bass-Quartett, Floripari, Lex-Family Ensemble, Kwartet Festiwalowy Arvaneum oraz wybitny pianista Radek Kurek.

Festiwal otworzy koncert „Młody Meloman” (sobota, 25 lipca, godz. 18), w którym zaprezentują się uczestnicy Babiogórskich Eksploracji Wiolinistycznych – utalentowani młodzi instrumentaliści, w tym laureaci konkursów muzycznych.

Podczas drugiego koncertu zatytułowanego „Muzyka przez pokolenia (sobota, 31 lipca, godz. 18) zabrzmi muzyka od baroku aż po XX wiek, którą usłyszymy w wykonaniu zespołów Contra-Bass-Quartett i Lex-Family Ensemble. W programie koncerty na wiolonczelę i flet wielkiego mistrza baroku Antonia Vivaldiego, romantyczna Sonata „Arpeggione” Franza Schuberta w aranżacji na kwartet kontrabasowy oraz słynne „Tańce rumuńskie” wielkiego węgierskiego kompozytora XX wieku – Béli Bartóka.

Do czasów renesansu, a konkretnie na królewski dwór Jagiellonów przeniesie nas Zespół Muzyki Dawnej Floripari (niedziela, 1 sierpnia, godz. 18) Przyjaźń i pasja muzyki dawnej połączyły artystów w zespół, który nazwali Floripari, czyli „Rzeźbiący Kwiaty”. Ideą działalności zespołu, który od przeszło 20 lat wykonuje muzykę na instrumentach historycznych, jest przybliżanie i odkrywanie kultury muzycznej minionych wieków, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Zespół zaprezentuje program „Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu”.

Podczas czwartego koncertu (sobota, 7 sierpnia, godz. 18) zabrzmi polska muzyka kameralna. W wykonaniu Kwartetu Festiwalowego „Arvaneum”, który tworzą wybitni instrumentaliści z Polski i Włoch, usłyszymy neoklasyczne kwartety smyczkowy autorstwa Grażyny Bacewicz (IV Kwartet) i Szymona Laksa – kompozytora, dyrygenta i więźnia w obozie AuschwitzBirkenau, w którym pełnił funkcję dyrygenta obozowej orkiestry (III Kwartet). Wydarzeniem będzie również słynna „Orawa” Wojciecha Kilara, którą usłyszymy w wersji na kwartet smyczkowy.

Na finał Festiwalu czeka nas wieczór „Mozart w skansenie” (niedziela, 8 sierpnia, godz. 18), podczas którego zabrzmią koncerty fortepianowe Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncerty fortepianowe KV 413, 414 i 415 usłyszymy w wyjątkowym opracowaniu na fortepian i kwartet smyczkowy. Solistą będzie wybitny pianista i kameralista Radek Kurek. Artysta ma na koncie m.in. wyróżnienie The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie w 2012 roku oraz zwycięstwo w XV Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w austriackim Pörtschach w 2008 roku. Jako solista i kameralista występował w Austrii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Japonii, Egipcie i USA. Pianista związany jest Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. Tam też w 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Artyście towarzyszyć będzie Kwartet Festiwalowy „Arvaneum”.

25 lipca – 8 sierpnia 2021, Zubrzyca Górna

Wszystkie koncerty Festiwalu odbywają się w kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej znajdującym się na terenie Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Koncerty rozpoczynają się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Organizatorem Festiwalu jest Orawskie Stowarzyszenie Artystyczne i LEX-ART – Agencja Artystyczna. Partnerami Festiwalu są: Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Stowarzyszenie Viva l’Arte, Związek Podhalan – Oddział Orawski oraz Stowarzyszenie Rozwoju Orawy.

Festiwal organizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

“Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kulktury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19.listopada 2009 r. o grach hazardowych.”